utorok 30. septembra 2008

Príčina krízy


Čo je dôsledkom vzniku takej obrovskej globálnej krízy, keď takmer každý štát potrebuje finančnú injekciu v podobe niekoľkých miliárd dolárov, aby uchránil svoje hospodárstvo?

Dôsledkov je nespočetne veľa. Nepochybujem o tom, že každého z Vás, už teraz napadli aspoň dva. Ja som nad tým uvažoval trošku dlhšie. A napadli ma tiež dva. Na prvý pohľad, možno iné, ako tie Vaše, ale po menšom skúmaní prídeme na to, že všetko je vlastne prepojené.

Dôvod 1. Frajerina. Mnohí sa teraz za svojimi PC chechtáte, že po niektorých článkoch ktoré som napísal, píšem takú volovinu. Ale podľa mňa, frajerina Američanov je to, čo nás priviedlo tam, kde sme teraz. Pretože dôvod, ktorý vidia mnohý tak jasne, ako svoje koruny v peňaženke je v skutočnosti trošku iný (tak ako koruny, pod neustálym vplyvom inflácie). Všetci vidia dôvod v Americkej hypotekárnej kríze. Áno, tí ktorí si toto myslia, majú pravdu. Ale čo predchádzalo hypotekárnej kríze v USA? Neprimeraná zadĺženosť obyvateľov. A prečo boli (sú) obyvatelia USA zadĺžení? Lebo nakupovali čo chceli, aj keď na to nemali peniaze. A keďže si to kúpili, aj keď na to nemali, zobrali si pôžičku. Potom si kupovali ďalej, aj keď na to nemali už vôbec nárok. Keď to spraví jeden človek, ekonomika štátu akým je USA to zvládne, ale keď to spraví 11 miliónov ľudí (toto číslo je čisto ilustračné) tak to nezvládne ani USA. A tak došlo ku kríze. A prečo nakupovali aj keď na to reálne nemali prostriedky? Lebo chceli byť frajeri. Teda preto môže frajerina z jednej časti za to, čo sa teraz deje, lebo frajerina spôsobila prvú vlnu hypotekárnej krízy v USA.

Dôvod 2. Dopyt po energiách. Okrem zaostalých častí sveta, kde na svetlo používajú fakle a biomasu (alebo to už sú tie vyspelé časti? J ) je všade na svete dopyt po energii. Či už sa jedná o elektrickú energiu, alebo o energiu potrebnú na pohnutie automobilom (chcem sa dostať k rope). Keďže na svete je čoraz viac automobilov, každý aj reálne jazdí čoraz viac a každý si kupuje výrobky, ktoré sú nejakým spôsobom previazané so spotrebou ropy, tak taj ropy potrebuje Zem naozaj veľa. A keďže ľudia potrebujú ropy čoraz viac, nastáva problém. Ropy je čoraz menej. Je jej až tak málo, že sa jej ceny šialene dvíhajú, že ju každý kupuje aj za nekresťanské peniaze. Že sa o ňu pod rúškom spravodlivosti a boja proti terorizmu vedú vojny (Irak). Pred niekoľkými rokmi presne pred týmto varoval hlavne Georga Busha a aj ďalších pán Mathew Sims, ktorý bol poradcom Busha počas jeho prvého prezidentského obdobia. Doslova varoval pred nesmiernym zvyšovaním cien ropy a zemného plynu, pretože to bude viesť k svetovej hospodárskej kríze. Bush ho vtedy označil za utopistu a poslal ho zbaliť si veci do krabice.

Frajerina a energia teda môžu za to, čo sa teraz deje. Samozrejme, že toto je prehnaný obraz, a nie celkom reálny, pretože na niečo také obrovské ako je svetová finančná kríza vplýva omnoho viac faktorov, ako tieto dva, ale myslím si, že od týchto dvoch to všetko začalo.

2 komentáre:

Livusha povedal(a)...

O uvedenych pricinach suhlasim s tebou...
Je to jasne,... Amerika to nezvladla.
Ale preco sa to stalo prave v krajine s takouto ekonomikou.
Preco poskytovali uvery a hypoteky, ked nemali istotu ? Teda zrejme ju mali, alebo boli velki optimisti...
pozicat niekomu peniaze bez istoty o navratnosti....fakt zaujimave. Nieco nebolo v poriadku.Mali zrejme viac predvidat a sprisnit kriteria.

Anonymný povedal(a)...

Livusha snáď si nemyslíš že USA ekonomika je silná. Keby vo veľkom netlačili ničím nekryté papieriky - doláre, tak už dávno žijú späť v roku 1900. A teraz na to doplatí celý svet.