streda 21. januára 2009

Domáca šunka? V pohode :)

Nechcem sa hrať na profesionála v oblasti šunky a ani nechcem skončiť ako nejaký plagiátor a porušovať autorské práva a preto Vám dnes len okopírujem článok, ktorý bol uverejnený dnes na stránke www.sme.sk. Je to o výrobe domácej šunky a zaujalo ma to natoľko, že si asi vyskúšam spraviť vlastnú domácu šunku:)

Zunovali sa vám salámy bez chuti, kde namiesto mäsa nájdete iba slaninu, kože, želatínu, vodu a konzervanty? Potom by ste mali vedieť, že príprava šunky nezaberie mnoho času. Ak ste sa doposiaľ obávali, že bez špeciálnej formy to nejde, potom vás určite potešíme. Áno, zaobídete sa bez akýchkoľvek investícií. Stačí kúpiť mäso a rýchlosoľ.

Ak chcete, aby bola šunka krehká a šťavnatá, potom je najlepšou voľbou bravčové pliecko.
Kupujte ho priamo u mäsiara, pretože iba tam sa prepracujete k čerstvým surovinám. Vypýtajte si úhľadný, približne 2.5-kilogramový kus, ktorý nie je prerastený tukom. Nehanbite sa, mäsiar vám s radosťou poradí, ktorý kus mäsa bude na šunku najlepší. Ak chcete použiť šunku na ďalšiu prípravu pokrmov a nebude vám vadiť, že je tuhšia, využiť môžete aj stehno.

Najlepšie je voliť mokrú cestu solenia, ktorá zabráni tomu, aby sa z mäsa vytratila šťava. Na kilogram mäsa počítajte s decilitrom vody, do ktorého rozpustíte 20 gramov dusitanovej rýchlosoli. Nájdete ju v potravinách v oddelení s koreninami. Pre vylepšenie pridajte trochu kryštálového cukru pre farbu a lyžičku kuchynskej soli pre dochutenie. Do pripraveného kúpeľa vložte všetko mäso a premiešajte. Aby soli prenikli do hĺbky, mäso je potrebné nakrájať na 1,5 centimetra hrubé rezne, ktoré rozkrájate na pásy.

Mäso potrebuje približne 24 hodín na to, aby dusitanová soľ prenikla až do stredu narezaných kúskov. Proces vylepšíte tým, že raz za 6 hodín premiesite mäsovú zmes a opäť vložíte do chladničky. Neobávajte sa toho, že kdesi sa stratila všetka voda. Tak ako nasiakla so soľami do mäsa, uvoľní sa späť pri varení.

Ak nechcete experimentovať s rôznymi nádobami, prácu si zjednodušíte prostredníctvom vreciek na tlačenku. Pred plnením nechajte mäso hodinu odstáť pri izbovej teplote, aby sa lepilo. Lepšie sa vám podarí vytlačiť z vrecka vzduch. Ak máte zlý deň a nedarí sa vám, nespravíte chybu, ak pred plnením mäso nakrájate na kocky.


Podobným spôsobom môžete využiť akúkoľvek formu – či už plastovú na prípravu pudingov v pare, alebo kovovú pre prípravu múčnikov. Vopred však myslite na to, aký spôsob varenia u vás prichádza do úvahy. Úlohou formy je oddeliť mäso od vody.

Tí, čo pripravujú šunku pravidelne používajú špeciálne formy s pružinami, ktoré sú v predajnej sieti dostupné v cenách od 2000 korún nahor. Ich výhodou je, že šunka má vždy rovnaký, vopred zaručený tvar. Nevýhodou je, že pružiny vytlačia z mäsa časť vody, ktorá pri jemnejšom postupe zostane dnu.

Platia tu dve pravidlá – dodržať teplotu a čas. Na kilogram mäsa počítajte s hodinovou tepelnou úpravou, teplota by sa mala držať na hranici 75 °C.

My sme pri príprave použili parnú rúru. Šunku sme vo vreckách uložili na rošt, nastavili sme teplotu pary a do zásobníka doliali vodu. O zvyšok sa postará rúra sama.

Ak máte teplovzdušnú rúru a na voliči môžete nastaviť 75 °C teplotu, vložte do rúry pekáč s teplou vodou a šunku vložte dnu. Teplota sa po celý čas bude udržiavať na stanovenej úrovni a vy môžete oddychovať.

Ak takúto rúru nemáte, môžete sa pustiť k tradičnému spôsobu varenia. Hrniec na sporák, teplomer do vody a sledovať teplotu, aby neprekročila tepelnú hranicu. Inak pripravíte namiesto šunky varené mäso.


Pri varení sa voda odlúči od mäsa. Neľakajte a preto, ak sa v tlačenkových vreckách začne objavovať vrstva vody. Ak ste mäso dostatočne utlačili pri plnení, zachová si svoj tvar a šunka bude celistvá aj pri krájaní. Viete, že je všetko na správnej ceste.

Rovnaké je to aj pri používaní foriem. V obyčajných voda obkolesí šunku, v pružinových sa vytlačí do vodného kúpeľa, kde sa začnú zrážať bielkoviny.

Po varení nechajte šunku prirodzene vychladnúť a vložte ju na niekoľko hodín do chladničky. Vybaľte ju z vreciek, a môžete sa pustiť do krájania.

Zdá sa vám to byť zložité a zdĺhavé? Potom by ste si to mali na vlastnej koži vyskúšať. Možno prídete na to, že prípravu šunky zvládnete aj pasívne popri inej činnosti.



Tak čo? Už máte aj Vy chuť na domácu šunku? Lebo ja áno:) Tak ak sa pre rozhodnete vyskúšať to, napíšte mi. Som zvedavý, ako dopadnete:)



Žiadne komentáre: