pondelok 11. mája 2009

Šalvia divotvorná - Info


Šalvia divotvorná je v naších končinách pomerne vzácna rastlinka. Poznajú ju len dva okruhy ľudí. Ten prvý sú botanici a ten druhý sú ľudia, ktorý radi objavujú nové veci. Šalvia divotvorná (lat. salvia divinorum) bola pôvodne Mexická rastlina, ktorá bola pestovaná výhradne v oblasti jazera Miguel Areman. V tejto oblasti žili ešte pred objavením Ameriky osadlíci zvaný Maztékovia. A už oni objavili, že pri spaľovaní šalvie vznikajú v človeku zvláštne vnemy. Túto rastlinku ako jeden z prvých pôvodne skúmal Alfredo Ortega v roku 1982. Vtedy prišiel na to, že tento zaujímavý druh šalvie sa po vyfajčení stáva halucinogénny. Za túto vlastnosť šalvie divotvornej môže látka nazvaná salvinorín A. Táto látka je doteraz považovaná za najsilnejší prírodný halucinogén.

Názov divotvorná je zle odvodený od latinského divinorum. Pôvodne sa rastlinka mala volať salvia divinatorum, teda šalvia veštecká, ale nejaký profík na Harvarde sa raz sekol a nazval ju divinorum, teda šalvia duchov. Je síce pravda, že bola kedysi používaná pri obradoch, kde šamani videli duchov, predpovedali budúcnosť, vzývali bohov a duchov aby privolali dážď, alebo odvrátili rôzne hroziace pohromy. Salvia divinorum má teda pre Maztékov veľký historický význam.

Ako som už spomínal, salvinorín A je považovaný za najsilnejší prírodný halucinogén. Zaujímavosťou tohto halucinogénu ale je, že to nie je alkaliod tak, ako všetky ostatné halucinogény. Teda okrem divinorinu, ktorý je v tejto šalvii tiež prítomný. Zároveň nie je ani divinorin a ani salvinorín A návyková látka. Nie je teda na zozname zakázaných látok. To znamená, že šalvia divotvorná je legálna asi tak, ako keď si dáte normálnu cigaretu, alebo pivo.

Zaujímavosťou salvinorínu A je to, že doteraz nie je známy spôsob jeho účinku na mozog. Bolo zistené, že salvinorín neobsahuje žiaden zo známych receptorov, je to teda veľká záhada, ako vlastne pôsobí. Mozog sa s ním však vysporiada veľmi rýchlo. Najdlhšie výlety trvajú do 20 minút, zaznamenané sú 30 minútové prípady, ale to je rarita.

A ako účinkuje šalvia divotvorná? Kľúč k tomu je v jej mene. S A L V I A.

S – Subtle – Zvýšená vnímavosť, pocit, že sa niečo deje. Ale čo?!... Nízke dávky sú používané tiež ako afrodiziakum.

A – Altered perception – Zmena vnímania farieb, tónov, textúr a iných zmyslových podnetov. Zriedkavé poruchy krátkodobej pamäte. Nekontrolovateľný smiech. Stav je kvalitatívne podobný stavu „pekne zhulený“

L – Light – Halucinácie pri zavretých očiach. Geometrické tvary, špirály, fraktály. Na tomto stupni sú ešte vízie oddeľované od reality. Zvuky sú počuté inak, veci začínajú rozprávať.

V - Vivid – Komplexne trojrozmerne realisticke scény nerozoznateľné od reality. Neznáme hlasy. Pri otvorených očiach je ešte možný kontakt s realitou, ale ak sú oči zatvorené nasledujú realistické sny. Šamanské cesty do iných zemí či už reálných alebo vymyslených. Stretnutia s inými entitami, komunikácia s nimi. Pri zatvorených očiach strata reality.

I – Immaterial – Strata individuality, ega, kontaktu s realitou. Zážitky sa ťažko pamätajú, na tejto úrovni sa hovorí o stretnutí s Bohom, Bohyňou. Tieto zážitky majú monoteisticku podstatu. (Len jedna entita, absolútna kontrola)

A – Tažko povedať, pretože odtiaľ si nikto nič nedoniesol. Absolútna strata pamäte.

Táto rastlina je teda vďaka svojej histórií a tajomnosti stále málo známa, ale postupne sa o nej začína čoraz viac hovoriť a písať. Po tom, čo ste o nej tu čítali si asi myslíte, že je to niečo silnejšie ako marihuana. A je to tak. Šalvia divotvorná je silnejšia ako marihuana, jej trvácnosť je však nižšia. Ale teraz príde najväčšia pecka celého článku. Ak totiž chcete, šalviu divotvornú môžete pestovať aj u seba doma. Je síce pravdepodobné, že Vám zahynie, keďže to je veľmi chúlostivá rastlina. Ale ak si ju chcete kúpiť, môžete tak urobiť TU (pre živú rastlinku), alebo TU (pre extrakty). A tá najväčšia bomba je tá, že ak si objednáte živú rastlinku, tak tá sa pestuje neďaleko Trenčína a priamo pred dom Vám ju prinesie Slovenská pošta. Takže ich reklamý slogan, Posol dobrých správ sa v pohode môže zmeniť na Posol dobrého a legálneho hulenia.

3 komentáre:

Anonymný povedal(a)...

suuperr ina pecka

Anonymný povedal(a)...

ma to niake vedlajsie ucinky ??? ako napr dlhodoba strata pamate alebo trvale porusenie vnimania reality ??? :D

Anonymný povedal(a)...

ano ma to vedlajšie učinky ak ma človek slabu psychiku može mu to ostať navždy čiže psychiatria...kamarati si to dali na chate... išli behat do hory a jedneho zabudli v chate a zamkli ho tam... bol sam sfajčeny zo šalvie v tmavej chate a skončil na psychiatrii a stale tam je :) a to su od toho ž 3 mesiace...bacha na to :)